Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3
Rozloučení s létem
4
5 6 7 8 9
Velkoobjemový kontejner
10
Svoz nebezpečného odpadu
Svoz nebezpečných složek komunálního odpadu
11
12 13 14 15 16 17 18
19
Pozvánka na 36.zasedání zastupitelstva
20 21 22 23
Výsledky voleb do zastupitelstev obcí
24
Výsledky voleb do zastupitelstev obcí
25
26 27 28 29 30 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie

Historie

Obec Radčice vznikla v 16. století, první zmínky o vesnici jsou z roku 1547. Nejstarší roubené chalupy byly vysazeny do tvaru podkovy, za nimi se táhly polnosti rozšiřující se směrem ke hranici katastru. Radčice a okolní vesnice patřily rodu Wartenberků až do roku 1615, kdy připadly pod panství Smiřických. V 19. století příslušela vesnice k obchodní a živnostenské komoře v Semilech a k farnímu úřadu Železný Brod.

Roku 1864 získala obec samosprávu. Tři roky poté bylo rozhodnuto, že zde bude vystavěna samostatná škola. Ta se nevyhnula zkáze při velkém požáru, který vesnici postihl v roce 1875. Lidé se nevzdali a ještě téhož roku postavili školu novou, kamennou, která dětem sloužila až do roku 1930. V roce 1933 byla postavená nová škola, kde se vyučovalo až do roku 1978, poté byla uzavřena pro nedostatek dětí. Od té doby děti plní povinnou školní docházku v Masarykově základní škole v Zásadě. V budově školy je nyní umístěn OÚ Radčice, zasedací místnost, knihovna a tři obecní byty. Krátce potom, co byla obci udělena samospráva, byly zakládány četné spolky. Jako první byl v obci v roce 1892 založen Sokol. O dva roky později vznikl spolek dobrovolných hasičů, který hned od svého vzniku vyvíjel vysokou aktivitu.

V Radčicích byli tou dobou většinou jen drobní zemědělci, které zemědělství moc dobře neživilo, a proto se museli zabývat i jinou prací. Nejčastěji to byla práce v lomech. V 19. století se začala těžit břidlice. Vznikla řada lomů s nejkvalitnější pokrývačskou břidlicí, kterou se mimo jiné pokrývaly i památné objekty v celých Čechách. V následujícím století lomy postupně zanikaly, protože břidličnou střešní krytinu vytlačoval eternit. Udržel se pouze jeden lom. Po ostatních lomech dnes zůstala jen malá jezírka, která v létě často slouží jako přírodní koupaliště.

Roky první světové války přinesly obci veliké utrpení. Muži z obce byli odvedeni na frontu, potraviny se prodávaly na lístky. S nedostatkem potravin se vzmáhal i prodej na černém trhu.

rok 1918 přináší naději. Skončila válka a navíc získává naše republika samostatnost. Všichni nadšeně očekávají příští léta. V roce 1931 začíná dopravu občanů zajišťovat autobus, který projíždí vesnicí 4x denně. Ale to je asi jediné povzbuzení pro zdejší obyvatelé. Hospodářská krize postihla i naši vesnici. Za prací se docházelo velice daleko, často i do zahraničí. Po první světové válce se začalo rozvíjet sklářství a lidé tak získali další práci. Rozkvět obce a výstavba nových rodinných domků přichází v roce 1937. Stavby se staly vítaným zdrojem obživy pro řadu řemeslníků z vesnice. V této době žije ve vesnici kolem 470 obyvatel v 81 domech.

Začala se rozvíjet spolková činnost. Ve třicátých letech 20. století existoval v obci mužský a ženský pěvecký sbor. Ženy zpívaly v národních krojích. V období mezi válkami ochotníci hráli divadla. Poslední divadlo nastudovali v roce 1948. Asi v roce 1950 zahájilo provoz místní kino, s nástupem domácích videopřehrávačů se však stalo finančně ztrátové, a tak v roce 1993 ukončilo svou činnost. Dodnes v obci funguje obecní knihovna.

Radčice se nacházejí na jižním svahu jirkovského kopce v nádherné krajině. Pohádková příroda sem přitahuje turisty, vesnice je východiskem mnoha výletů v létě i v zimě (v okolí jsou upraveny běžkařské tratě a do Zásady na sjezdovku je to opravdu jenom kousek). Pracovní příležitosti v místě chybí, lidé musí za prací dojíždět do sousedních měst. Přesto mají o bydlení v obci zájem, začínají zde stavět nové rodinné domy. OÚ se snaží vyjít tomuto zájmu vstříc, v současnosti zpracovává návrh změny územního plánu. Stálých obyvatel mají Radčice 157, v letních měsících se jejich počet pravidelně navyšuje o četné chataře a chalupáře. I přes omezené finanční možnosti má OÚ snahu vesnici neustále zvelebovat. Každý obyvatel se může zapojit do některých činností, které jsou v obci k dispozici. Pravidelně každé pondělí je od 17 do 19 hod. otevřena místní knihovna, všichni příchozí mají možnost využít zde zavedený internet. V obci pracuje aktivně Sbor dobrovolných hasičů, TJ Sokol, fotbalový oddíl, Česká obec sokolská, částečně je v provozu i lyžařský vlek. Svoji činnost právě zahájil klub maminek.

1545 první zmínky o obci Radčice
1593 postavena kaplička v obci
1867 v obci vybudována samostatná škola
1924 byla provedena celková elektrifikace vesnice
1930 v obci žije 475 obyvatel v 81 domech
1933 otevřena nová základní škola
1950 v obci žije 302 obyvatel v 94 domech
1978 v září se pro nedostatek dětí zavírá základní škola
2006 v obci žije 157 obyvatel v 111 popisných číslech, některé domy zbourané